JL Aréna

JL ARÉNA bola postavená v roku 2014 a nesie meno reprezentačného brankára Jána Laca, ktorý hokejovo vyrastal v Liptovskom Mikuláši.

Parametre haly

Je to tréningová hala so 4 šatňami a zázemím - bar, sedenie s preskleným výhľadom na ľadovú plochy. Rozmer klziska je 56 x 26m. K dispozícii je časomiera a ľadová plocha je ozvučená. JL ARENA ma celoročnú prevádzku, čiže je ideálnym miestom na letné kempy a prípravu hokejistov/krasokorčuliarov na sezónu.

Prevádzkovateľ

Investorom a prevádzkovateľom JL arény je JL aréna s.r.o.  Spoločnosť má v správe aj Mestský zimný štadión TITAN ARÉNA, kde sídli klub MHK32 Liptovský Mikuláš. Jeho kapacita je 3 800 divákov a v roku 2014 prechádza čiastočnou rekonštrukciou (mantinely, osvetlenie, fasáda, exteriér v okolí haly).

Obe hokejové haly majú spoločnú strojovňu, ktorá bola v roku 2014 vybavená novou technológiou chladenia. Výroba chladu je tak teraz ekologickejšia ale najmä došlo k výraznej redukcii jej vplyvov na okolie (zníženie hlučnosti a vibrácii).

Hlavné míľniky

November 2012 - predstavenie konceptu JL arény v mestskom zastupiteľstve.
Marec 2013 - schválenie projektu v mestskom zastupiteľstve (vrátane uzavretia dlhodobého partnerstva medzi mestom a JL aréna s.r.o. - prenesená správa mestského zimného štadióna).
November 2013 - získanie stavebného povolenia a začiatok stavebných prác.
Jún 2014 - slávnostné otvorenie.

Zaujímavosti o JL aréne

JL aréna je jedným z mála projektov svojho druhu v SR (kryté účelové športoviská) financovaných výlučne zo súkromných zdrojov bez dotácií alebo grantov. V prípade JL arény je to kombinácia vlastných zdrojov a bankového úveru. Mesto Liptovský Mikuláš poskytlo pozemok výmenou za kapacitu ľadu pre deti Liptovského Mikuláša.

O úpravu ľadu v JL aréne sa stará skúsený tím ľadárov, ktorý používa elektrickú rolbu Zamboni.

Pri návrhu a výstavbe haly sa v maximálnej miere prihliadalo na komfort zákazníkov - priestorné šatne a sprchy, podlahové kúrenie v celom zázemí, servisné centrum (brúsenie korčúľ a oprava výstroje).

JL aréna je vybavená tzv. vyhrievaním podložia, t.j. pod chladením ľadovej plochy a tepelnou izoláciou sa nachádza vrstva rozvodov tepla, ktorá temperuje podložie ľadovej plochy čím sa zabraňuje premŕzaniu základovej dosky a jej prípadným deformáciám. Vďaka tomu môže byť JL aréne v celoročnej prevádzke bez potreby odstávky určenej na rozmrazenie ľadu a prehriatie podložia.

Ľadová plocha je osvetlená vysokoúčinnými LED svietidlami slovenskej výroby. Výsledkom je rovnomerné a intenzívne osvetlenie plochy pri spotrebe elektrickej energie o cca. 70% nižšej než pri osvetlení konvenčnými svietidlami. LED svietidlá sú osadené špeciálnymi gelovými optikami, vďaka čomu nedochádza k rozbitiu prekrytia svetelných zdrojov.

 

TITAN Aréna

Mestský zimný štadión v Liptovskom Mikuláši prešiel v roku 2014 príchodom nového správcu firmy JL aréna s.r.o. čiastočnou rekonštrukciou. Štadión dostal aj nový názov TITAN Aréna. Sídli v ňom klub MHK32 Liptovský Mikuláš. Jeho kapacita je 3 680 divákov. V rokoch 2018 až 2021 prešiel zimný štadión výraznou rekonštrukciou, ktoré výrazným spôsobom zmodernizovali tento štadión.

História zimného štadiónu

V roku 1932 TJ SOKOL LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ dal hokejistom k dispozicií svoje kúpalisko, ktoré sa nachádzalo na mieste terajšieho zimného štadióna. Areál letného kúpaliska bol oplotený. Postupne tu bolo vybudované osvetlenie, studňa na polievanie ľadu, nízke mantinely, ktoré sa časom nahradili vysokými drevenými a vybudovaná bola drevená tribúna na státie. Ľad bol prírodný, závislý na poveternostných podmienkach. Preto skupina nadšencov rozhodla sa vybudovať umelú ľadovú plochu. Práce na tomto projekte sa začali v roku 1949. František Javůrek, bývalý hráč Liptovského Mikuláša veľmi ochotne zaobstaral projektovú dokumentáciu a rozpočty. Prvá etapa výstavby trvala do roku 1961. Medzi zapálenými organizátormi výstavby v prvej etape patrili najmä Ján Nemček, Ján Diačik, Palo Benko, Ján Čaja, Povol Uličný, Jozef Valaštiak, Ivan Tomašovič, Ján Kresák, Rudolf Bátorek, Gustáv Preiss a ďalší.

Jozef Kmeť, Povol Zábojník, Jozef Martinka, jaroslav Smitka, Zoltán Kossuth a ďalší napokon dosiahli, že mesto zastrešenia štadióna zaradilo do akcie „Z.“Prvé hokejové stretnutie na zastrešenom zimnom štadióne bolo už 22. 11. 1967. Postupne v rokoch 1966 – 67 mnohí funkcionári vyvíjali na štátne a politické orgány, aby došlo čím skôr k zakrytiu umelej ľadovej plochy.

Hokejový oddiel TJ Partizán LM dostával pravidelne od ČSZTV dotácie, ale tieto boli minimálne. Sotva stačili na drobné úpravy. Modernizácia ZŠ nastala, keď Liptovský Mikuláš dostal dôveru usporiadať „Turnaj štyroch“ v roku 1981. Z dotácie od ústredných orgánov bol vykonaný náter ocelovej konštrukcie, oprava osvetlenia, oprava ozvučenia, výmena sedadiel, oprava šatní a podobne.

Ďalšou modernizáciou prešiel štadión v sezóne 1986/87 pred svetovou zimnou univerziádou. V Liptovskom Mikuláši sa uskutočnil hokejový turnaj B skupiny univerziády. Na štadión boli namontované plexisklá, nové reproduktory, nové osvetlenie aj pre potreby farebnej televízie, oprava strojovne, úprava vestibulov a vstupov. Zároveň bola vybudovaná prístavba ZŠ.

Novým prínosom pre ďalšiu modernizáciu bola opäť SZU v roku 1999. Vybudovala sa nová vstupná hala, nová hosťovská šatňa a šatňa A mužstva. Zmodernizovali sa aj šatne na južnej strane štadióna. Bola namontovaná nová šasomiera, boli namontované nové mantinely a ďalšie úpravy najmä v strojovni

Významné udalosti

Mikulášsky zimný štadión počas svojej bohatej histórie sa stal svedkom mnohých významných udalostí, ktoré sa zapísali zlatými písmenami do histórie mikulášskeho hokeja.

Turnaj štyroch krajín (ČSSR, ZSSR, Švédsko, Fínsko) – 4. – 8. 2. 1981

Svetová zimná univerziáda – 20. – 27. 2. 1987

Príjemným zážitkom bolo aj zápas Výberu odchovancov LM a ČSSR. z prípravného stretnutia sa nakoniec vykľul vážny prestížny duel.

Výber odchovancov – ČSSR 4:5 (1:2, 1:2, 2:1) – 20. 1. 1988

Góly: Spodniak, Cibák, Muchy, Petho – Lála, Doležal, Rosol, Šejba, Pašek

Výber odchovancov LM: Peter Ondrejka, Pavol Švárny, Jaromír Dragan – Jerguš Bača, Ladislav Bača, Pavol Farkaš, Braňo Štulrajter, Milan Koniar, Rudolf Záruba, Richard Muchy, Jaroslav Spodniak, Peter Veselovský, Anton Bartánus, Ján Gažo, Ján Majdek, Ján Uličný, Pavol Paukovček, Ivan Cibák, Jozef Petho, Slavomír Ilavský, Ivan Oško. Tréner: Július Šupler.

ČSSR: Dominik Hašek, Jaromír Šindel, Mojmír Božik, Jaroslav Benák, David, Volek, Jiří, Hrdina, Jiří Doležal, Rudolf Suchánek, Miloslav Hořava, Petr Rosol, Vladimír Růžička, Radim Raděvič, Antonín Stavjaňa, Eduard Uvíra, Jiří Šejba, Dušan Pašek, Igor Liba, Karel Soudek, Leo Gudas, Jiří Lála, Rostislav Vlach, Petr Vlk. Tréner: Dr. Ján Starší.

Svetová zimná univerziáda – 22. – 30. 1. 1999

IV. Európske olympijské dni mládeže – 6. – 12. 3. 1999

Slovensko – Česko 4:2 (1:0, 0:1, 3:1) – 11. 4. 1999, prvé víťazstvo Slovákov s týmto súperom

Slovensko – Kanada 3:2 (2:2, 1:0, 0:0) – 7. 11. 1999

Slovensko – Lotyšsko 3:0 (1:0, 0:0, 2:0) – 18: 4. 2001

Slovensko – Lotyšsko 2:1 (0:0, 1:1, 1:0) – 19. 4. 2001

Zdroj: www.mhk32lm.sk